Ana içeriğe atla

ASBÜ Bölge Çalışmaları Enstitüsü Tarafından “Yeni Yüzyılda Türkiye-Afrika İş birliği: Açılımdan Ortaklığa” Paneli Düzenlendi

ASBÜ Bölge Çalışmaları Enstitüsü tarafından düzenlenen seminerler serisi kapsamında 20 Aralık 2023 Çarşamba günü üniversitemiz Sezai Karakoç Salonu’nda “Yeni Yüzyılda Türkiye-Afrika İş birliği: Açılımdan Ortaklığa” adlı panel programı gerçekleştirildi.

Panel programının açış konuşması ASBÜ Bölge Çalışmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Enver Arpa tarafından yapıldı. Açış konuşması sonrasında ASBÜ Bölge Çalışmaları Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mürsel Bayram moderatörülüğünde yürütülen panelde Büyükelçi Numan Hazar, Dışişleri Bakanlığı Doğu ve Güney Afrika Genel Müdürü Büyükelçi Elif Çomoğlu Ülgen ve ASBÜ Bölge Çalışmaları Enstitüsü öğretim üyesi Doç. Dr. Elem Eyrice Tepeciklioğlu konuşma yaptı.

Büyükelçi Numan Hazar, Türkiye'nin Afrika ile tarihi bağlarına vurgu yaptığı "Türkiye'nin Afrika Açılım Politikası" başlıklı konuşmasında, ilişkilerin Afrika'ya açılım planının kabulünün öncesindeki durum hakkında bilgi vererek, konuyla ilgili kendi deneyim ve tecrübelerini paylaştı. Büyükelçi Elif Çomoğlu Ülgen de "Güncel Gelişmeler Bağlamında Türkiye-Afrika İlişkileri" başlıklı sunumunda, Türkiye'nin Afrika ülkeleriyle ilişkilerindeki mevcut durum hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Doç. Dr. Elem Eyrice Tepeciklioğlu ise "Küresel Güçler ve Afrika" başlıklı sunumunda ABD, Çin, Rusya, Japonya, Hindistan ve Brezilya gibi kıta dışı aktörlerin Afrika politikalarını karşılaştırmalı bir şekilde ele aldı.

Panel programı konuşmacılara teşekkür belgesi ve hediye takdimi ardından sona erdi.

@asbuedu @enverarpa

Resim
1
2
3
4
Tarih