Ana içeriğe atla

Kuzey Kıbrıs’ta diğer ada ülkelerine göre üniversite sayısının fazla olması, yerleştirme puanlarının düşük olması ve burs imkanları bulunması nedeni ile öğrencilerin favori ülkeleri arasında yer almaktadır. 400 bin gibi bir nüfusun yaşadığı KKTC`de 95 bine yakın öğrenci öğrenim görmektedir. Bu sayının %75’ i Türkiye’ den gelen öğrencilerden oluşuyor. Bu nedenle yavru vatan Kıbrıs için tam bir eğitim adası denilmektedir. Hayat şartları ve öğrenci başarısına dayalı, neredeyse yüzde yüze varan burs imkânlarıyla Kıbrıs`a olan ilginin daha da artması beklenmekte.

 

Kıbrıs’ta Öğrenci Olmak – Tarihi ve Kültürü Yaşamak

Kuzey Kıbrıs, Tarihinin her döneminde, stratejik, politik, ticari ve dini sebeplerden dolayı her zaman istenilen ve cazibesini hiçbir zaman yitirmeyen ada... İlk medeniyet ateşinin yakıldığı Neolitik yerleşim yerleri, Roma döneminin görkemini yansıtan antik şehir krallıkları, Haçlı Seferleri'nin sığınak… Yeri, Fransız hanedanlarından Lüzinyanların en ihtişamlı ülkesi, Venedikli tüccarların doğudaki en önemli limanı ve Osmanlı'nın Doğu Akdeniz'deki en güçlü kalesi.

Kuzey Kıbrıs, İngiliz yazar William Skakespeare'in ünlü Othello trajedyasını yazarken ilham aldığı Liman kalesinin bulunduğu yer.

Kuzey Kıbrıs, Ünlü çizgi film karakteri yaratıcısı Walt Disney'in 'Uyuyan Güzel' ine konu olan St.Hilarion kalesinden esinlendiği ülke.

Kuzey Kıbrıs, Doğu Akdeniz'deki en muhteşem Gotik eserlerin yer aldığı, tarihin gizemli temsilcisi. Kuzey Kıbrıs, Leonardo Da Vinci'nin Mağusa'nın şehir savunma planına katkıda bulunduğu ve paha biçilmez eseri 'İsa'nın son akşam yemeği' tablosundaki masa örtüsündeki çizimi, Kıbrıs'a ait 'Dere Motifli Lefkaradan esinlendiği ada.

Kuzey Kıbrıs; Lawrance Durellin Acı Limonları yazdığı, Kıtalararasındaki İnanç yollarının kesiştiği Da Vinci'nin Şifresi kitabına konu olan tapınak Şövalyelerinin Aslan Yürekli Richard’dan 100 bin Bizans altınına satın aldığı ve bir yıl egemenliğini sürdürdüğü ada,

Kuzey Kıbrıs; Aşk ve Güzellik tanrıçası, Afrodit'in doğduğu, Adonis ile aşkının geçtiği, kendi yapmış olduğu kusursuz kadın Heykeline âşık olup ona can veren sanatçı Kral Pygmalion'un, ölümsüz mitolojik aşklarına tanıklık eden sevgi adası.

Kuzey Kıbrıs; 10 bin yıllık tarihi ve kültürel mirasın zenginliği, yılın 300 gününden fazla içinizi ısıtan güneşli ve huzurlu ortamı muhteşem doğası ve ellenmemiş kumsalları ile sizi kucaklamaya hazır.

Kıbrıs adası, Dünyanın en gizemli yerlerinden biridir. Bu gizem dolu coğrafyanın Akdeniz kokulu parçasıdır Kuzey Kıbrıs.

Akdeniz’in en Akdenizlisi olan bu cennet ülkeye yapılacak yolculuk, sizlere 10,000 yıllık medeniyetlerin tanıklığını yapan tarihi yerlerin izlerini, kültürel mirasın etkileyici dokusunu ve doğal zenginliğini yılın farklı zamanlarında farklı muhteşem güzelliklerle sunar.

Doğu Akdenizdeki sanatsal işçiliğin en muhteşem örneği olan Bellapais Manastırı, St.sophia Katedrali (Selimiye camii) ve St.Nicholas Katedrali (Lala Mustafa Paşa Camii) gibi gotik yapılar, Antik dönemde kurulan Salamis ve Soli gibi şehir krallıkları, Beş Parmak Dağları üzerine masalımsı bir görünüme sahip 3 dağ kalesi, dünya kültür mirası olarak kabul edilen ve ortaçağ esintileri taşıyan Mağusa surlar içi ve Lefkoşa surlar içi bu tarihsel yolculuğun sadece birkaç büyüleyici durağı arasındadır.

Kuzey Kıbrıs'ta bulunduğunuz süre içerisinde yapacak ve görecek çok şey bulursunuz. Bir doğasever olarak, Kıbrıs Orkidelerini, Kıbrıs endemiklerini ve uçsuz bucaksız kumsallarını keşfedebilir, koruma altındaki kaplumbağaları, birçok bitki türünü barındıran doğal güzellikleri, vahşi hayatı gözlemleyebilir yüzyıllardan beridir değişmeyen köy hayatını Eko turizm tadında yaşayabilirsiniz.

 

Kentler:

  1. MEDENİYETLERİN BASKENTİ LEFKOŞA- Tarihin Büyüsü-

Tarih sürecinde ismi, 'Ledra, Lidra, Kermia' olarak da bilinen Başkent Lefkoşa’nın yaklaşık 4.5 km.'lik Surlar ile çevrili bölümünde 11 Burç ve 3 Giriş kapısı bulunmaktadır. Lefkoşa'nın tarihi surlar içine girişi sağlayan 3 kapıdan biri olan 1567 tarihinde Venedikliler döneminde yapılan, Girne Kapısı (Porta Del Proveditore), Kıbrıs'taki Mevleviliğin önemli eserlerinden biri olan 16.yy dönemine ait Mevlevi Tekkesi, Lefkoşa’nın sembollerinden biri olmuş Venedik Sütunu-Dikilitaş, Günümüzde Kıbrıs El Sanatlarının ve Kültürünün yansıtıldığı bir mekan olarak düzenlenen, 16.yy. Osmanlı Dönemine ait 68 odadan oluşan Büyük Han Lefkoşa'yı adımlarken durulması gereken noktalardır. 1208-1326 tarihleri arasında Lüzinyan döneminde inşa edilen St.Sophia Cathedral (Selimiye Camii) en önemli Gotik mimari yapılardan biridir. Lefkoşa surlar İçerisinde görülebilecek diğer yerler ise şunlardır; Kumarcılar Hanı, Bedesten (St.Nicholas Kilisesi), Taş Eserleri Müzesi, Arab Ahmet Camii, 1932 tarihinde açılan Bandabuliya ve Arasta Çarşısı, Ermeni Kilisesi (Notre Dame de Tyre), Büyük Hamam, İngiliz Koloni Dönemi Yapıları, Saman bahçe Evleri, Arab Ahmet Mahallesi, Cumbalı Evler, II. Sultan Mahmut Kütüphanesi, St.Catherine Kilisesi (Haydarpasa Camii), St.Lucas Kilisesi, Saçaklı Ev, Luzinyan Evi, ve Yakın Geçmişe ait etnografı eserlerin sergilendiği 19.yy'a ait Derviş Paşa Konağı.

 

  1. KUZEY KIBRIS'IN İNCİSİ GİRNE- Antik Mücevher-

Kuzey Kıbrıs turizminin en yoğun yaşandığı yer olan Girne, adalılık ve Akdenizlik karakterini yansıtan bir şehir durumundadır. Ağırlıklı olarak, Bizans, Lüzinyan ve Venedik Dönemi izleri taşıyan ve günümüze çok sağlam bir şekilde ulaşıp, çağdaş müzecilik anlayışı ile yeniden düzenlenen Girne Kalesi ve içerisinde oluşturulan bölümler; Tanıtım Odası, Zindanlar, St.George Kilisesi, Vrysi Neolitik Yeri Canlandırması, Kırnı Mezarları, Akdeniz Mezar Kazısı Bölümü, Venedik Kulesi, Sarnıç, Lüzinyan Kulesi, ve M.Ö 300 yıllarına tarihlendirilen 2300 yıl önceki bir yolculuğun tanığı, geminin sergilendiği, Batık Gemi Müzesi. Akdeniz'deki en güzel liman olarak kabul edilen, Tarihi Girne Limanı, KKTC'deki 3 dağ kalesinden biri olan deniz seviyesinden 732 metre yüksekliğindeki St.Hilarion Kalesi ve sergi bölümleri; Tanıtım Odası, Barbikan, Kiler, Atölye, Mutfak, Kraliyet Sarayı, Sarnıç, Prens John Kulesi ve Bizans Kilisesi. İşte size bir şaheser. Fransız Gotik Mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Ortaçağ'ın Doğu Akdenizdeki en görkemli eseri Bellapais Manastiri.

Girne Bölgesinde görülecek olan diğer yerler şunlardır; Buffavento Kalesi, Archangel Mikhael Kilisesi ve İkon Müzesi, Güzel Sanatlar Müzesi, Halksanatları Müzesi, Sourp Magar Manastiri, Antiphonidis Kilisesi, Antik Lambousa Şehri, Kıbrıs Endemikleri, Orkide Türleri ve nadir bulunan yaban bitkilerinin bulunduğu Alevkayası Bölgesi ve Herbarium.

 

  1. AÇIK HAVA MÜZESİ GAZİMAĞUSA- Othello'nun Şehri-

Her köşesi tarih ve gizem kokan Gazimağusa dünyanın sayılı tarih ve kültür mirasına sahip yerlerinden birisidir. Kıbrıs'ın en büyük Antik Şehir Krallıklarından biri olan ve uzun yıllar Kıbrıs'ın başkentliğini yapan Salamis Antik Şehrinin; Kıbrıs'ın en büyük Bazilikası St. Epiphanius Bazilikası, Campanopetra bazilikası, Agora, Salamis Nekropolü, Kral Mezarları ziyarete açıktır. İnanç turizmi Kapsamındaki en önemli yerlerden biri olan St.Barnabas Manastırı, İkon ve Arkeoloji Müzesi, W.Sheakespeare'in Othello Trajedyası'na konu olan hikayenin geçtiği 15.yy Venedik yapısı Othello Kulesi, St. Nicholas Katedrali (Lala Mustafa Pasa Camii), 14.yy. Lüzinyan dönemine ait St. Peter and St. Paul Kilisesi (Sinan Pasa Camii-Buğday Camii), 1522 tarihli Venedik Sarayı (plazza del proveditore), 1600'lü yılların başarında yapılan Cafer Paşa Hamamı, 28. Çelebi Mehmet Türbesi, İkiz Kiliseler, 13.yy'a ait St. George of the Latins Kilisesi, 16. yy.'a tarihlendirilen St. George of the Greeks Kilisesi, Nestorian Kilisesi, İkiz Kiliseler, 1837-1876 tarihlerine ait Namik Kemal Zindanı, Akkule (Kara Kapısı-Ravelin), Deniz Kapısı (Porta del Mare), İncirli Mağarası ve Geç Tunç Çağına tarihlendirilen Antik Çağ'ın en önemli ticaret şehirlerinden biri olan Enkomi ve Alasya. 1298-1312 yılları arasında inşa edilen Lüzinyan krallarının taç giydikleri St. Nicholas Katedrali (Lala Mustafa Paşa) gotik sanatın harikulade örneklerinden biri olup, Osmanlı döneminde ilave edilen minare ile camiye dönüştürülmüştür.

 

  1. DOĞA HARİKASI İSKELE/KARPAZ- Bakir Coğrafya-

Doğal güzelliklerin, Tarihsel zenginlikle bütünleştiği İskele/Karpaz bölgesinde görülebilecek yerler şunlardır; dünyanın en güzel sahillerinden biri olan Altın Kumsal. İskele ‘deki Panagia Theodokou Kilisesi, İskele Doğal Hayat Müzesi ve St. James Kilisesi. Beşparmak dağları üzerindeki 3 dağ kalesinden biri olan ve deniz seviyesinden yaklaşık 700 metre yüksekliğindeki Kantara Kalesi. Boltaşlı Köyündeki Kanakaria Kilisesi. Büyükkonuk, Kumyalı ve mehmetçik Köylerindeki Eko Turizm Alanları. Kaleburnu Köyündeki Kral

Tepesi, Nitovikla Kalesi, Sipahi Köyündeki M.S 5 ve 6. yy'a ait taban Mozaikleri ile ünlü Ay. Trias Bazilikası, Arkaik döneme ait Dev Heykeller,Aphendrika (Urania), M.Ö 5.yy'a tarihlendirilen Ay. Philon Kilisesi, Altın Kumsal, Kıbrıs'ın sembollerinden eşeklerin bulunduğu Milli Park Alanı, Yürüyüş Turları ve Özel İlgi Turizmi için elverişli alanlar, MÖ 6000'e tarihlendirilen Kastros Neolitik Şehri ve Kıbrıs adasının en doğu ucunda yer alan ve Kutsal olarak kabul edilen Apostolos Andreas Manastırı.

 

  1. RENKLERİN UYUMU GÜZELYURT/LEFKE- Mavi, Yeşil ve Turuncu Kardeşliği-

Turuncu, Yeşil ve Mavi renklerin tüm ihtişamı ile görülebileceği, Güzelyurt-Lefke bölgesinde ziyaret edilecek başlıca yerler şunlardır; Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi, müze içerisinde sergilenen muhteşem güzellikteki altın buluntuların yer aldığı 'Soli'nin Altın Yaprakları' bölümü, St.Mamas Manastırı ve ikon Müzesi, Kıbrıs'ın en önemli Antik Şehir Krallıklarından biri olan Soli Antik Şehri, 4-6 yy.'a tarihlendirilen eşsiz güzellikteki yer mozaiklerinin bulunduğu Erken Hristiyanlık Dönemine tarihlendirilen St. Auxibius Bazilikası, 3500-4000 kişilik Roma Tiyatrosu, ve Agora. Kıbrıs'taki özgün Pers mimarisi ile inşa edilen M.Ö 5.yy'a tarihlendirilen tek eser olan, 137 odadan oluşan Vouni Sarayı ve Athena Tapınağı. Yeşilırmak Köyü'ndeki Guinness Rekorlar kitabı tarafından tescil edilmiş Asma, bölgedeki Çilek-Kolakas ve tarımsal alanlar, Narenciye Bahçeleri, Anıtsal Zeytin ve diğer ağaçlar, M.Ö 5000 Neolitik Döneme tarihlendirilen Petra Tou Limnidi, Eski bir Türk Kasabası olan Lefke'deki Osmanlı ve İngiliz dönemi eserleri, Pir Paşa Camii, Su Kemerleri, Hurma Ağaçları, Bakır Madeni alanları, Koruçam Köyü'ndeki Ay. Georgios Maronit Kilisesi, Tepebaşı ve Çamlıbel arasında bulunan Mavi Köşk, Erken Tunç Çağı'na tarihlendirilen Toumba Tou Skuru şehri, Geç Bronz dönemine ait Pigades Tapınağı diğer önemli çekim noktalarıdır.

 

 

Kültürel Miras

Tarih boyunca cazibe merkezi olan Kıbrıs, gelmiş geçmiş tüm medeniyetlere ev sahipliği yaparken, kültürlerine de sahip çıkarak topraklarında barındırmıştır. Her adımında tarihin izlerine rastlamak, geçmişin gizemli tanıklığını yapmak mümkündür. Venedikli, Lüzinyan, Bizans, Osmanlı ve İngiliz ve daha nice izler. Şarkılarda, yollarda, ağaçlarda bu tarihin mirasını sizlerle paylaşıyor Kuzey Kıbrıs. Venediklilerin surları çepeçevre Lefkoşa ve Gazimağusa'yı kuşatırken, Kuzey Kıbrıs'ta tüm görkemi ile kaleler, kralların taç giydiği katedraller, Hristiyanlığı yayan azizlere ithaf edilen manastırlar, hala daha ziyaret edilen türbeler, tekkeler ve sürdürmektedirler. Sosyal konut nitelikli mahalleler hala daha saltanatlarını sürdürmektedirler.

Gotik mimariye zirve yaşatan görkemli tarihi eserlerin hayat bulduğu Kuzey Kıbrıs'ta, Antik dönemlerin büyük şaheseri Salamis Şehrini, Bizanslıların yarattığı St. Hilarion Kalesini, Lüzinyan Döneminin eseri olan Bellapais Manastırını, Osmanlının Büyük Han'ını, İngiliz döneminin yapıtlarını görebilir, gezebilir ve o dönemlerin ayak izlerini takip edebilirsiniz. Kuzey Kıbrıs'ta kültürel miras antik döneminden beridir saltanatını sürdürüyor. Bu saltanat yüzlerce eserde hayat bulmuştur.

Güzelyurt/Lefke'de Soli Şehri, Vouni Sarayı ve St. Mamas Manastırı, Girne'de Girne Kalesi, Bellapais Manastırı ve St. Hilarion Kalesi, Lefkoşa'da Venedik Surları, St. Sophia Katedrali, Arabahmet Evleri ve Büyük Han, Gazimağusa'da Venedik Sarayı, Namık Kemal Zindanı ve St. Nikolas Katedrali, İskele-Karpaz'da ise Salamis Antik Kenti, St. Barnabas Manastırı, Apostolos Andreas Manastırı sizleri bekleyen kültürel mirasın sadece ve sadece birkaçıdır.

 

KARPAZ YABANI EŞEKLERİ

Kıbrıs'ta yaşam süren hayvan türleri arasında hiç kuşkusuz Yaban Eşeklerinin yeri bambaşkadır. Karpaz,sadece uçsuz bucaksız eşsiz kumsalları ve farklı flora yapısı ile değil, bu güzel gözlü, çalışkan,sadık,vefalı ve başkaldırmayan uysal hayvanların varlığı ile de az bulunur bir cevher olarak, Kıbrıs'ın özel ilgi Turizmi alternatifleri içerisinde en çekici

Yerlerinden biridir. Karpaz Milli Parkı içerisinde özgürce yaşamlarını sürdüren Yaban eşekleri, Kuzey Kıbrıs'ı ziyaret eden ziyaretçiler tarafından büyük bir ilgi ile izlenmektedir. Karpaz bölgesinin doğal dokusu, eşekler için uygun yaşam koşulları yaratmaktadır.

 

DENİZ KAPLUMBAĞALARI

Her yıl yumurtalarını bırakmak için Kuzey Kıbrıs sahillerini tercih eden iki tür deniz kaplumbağası bulunmaktadır. Bunlar Loggerhead (CarettaCaretta) ve Yeşil Kaplumbağa'dır. (Green Turtle-Chelonia Mydas) Her iki türden her yıl 200'ün üzerinde Deniz Kaplumbağası Kuzey Kıbrısı ziyaret etmektedir.

Yumurtlama sürecinin en iyi gözlemlenebileceği zaman haziran sonu ve Temmuz başıdır. Yumurtadan çıkış zamanı ise Ağustos ayı süresince,özellikle Ağustos ayı sonu ve Eylül başıdır. Bu ilginç serüvene şahitlik etmek istiyorsanız, Alagadi, Akdeniz ve Karpaz sahilleri sizleri bekliyor.

 

Gastronomi

Kuzey Kıbrıs'ın lezzetleri saymakla bitmez. Kıbrıs mutfağının kendine özgü yemek, meze ve tatlı çeşitleri arasında en bilinenler Kıbrıs'a özgü bir peynir türü olan Hellim, yemek olarak molehiya, kolokas, pirohu, fırında makarna, fırında patates, herse, çok sayıda birbirinden özel meze çeşitleri, kebap olarak şeftali kebabı, küp kebabı ve hırsız kebabı, tatlı çeşitleri sucuk, köfter, paluze, norlu ekmek kadayıfı, sütlü börek, sini katmeri, hellim-nor böreği,

gullirikya, pilavuna, kabak böreği, ve macun çeşitleri (ceviz, turunç, bergamot, kabak) ilk akla gelenlerdir. Verigo üzüm bir diğer denenmesi gereken türdür. Tatlı yiyelim tatlı konuşalım'. 'bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır'. Sözlerini her köşede işitebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs'ta hizmet veren birçok restoranda dünya mutfakları yanında Kuzey Kıbrıs'a özgü bu damak tatları ile tanışabilirsiniz.

 

Aktiviteler

Dünyada yükselen çevre bilinci ile paralel olarak gelişen çevreye karşı saygılı ve sorumlu Özel İlgi turizmi çeşitleri Kuzey Kıbrıs'ta da bu bilinç ile geliştirilmektedir. Kuzey Kıbrıs sizleri her mevsim başka güzel olan dokusuyla sizleri 177 km boyunca uzanan karşılamaya hazır bir yerdir.

Beşparmak Dağları ve üzerindeki üç dağ kalesi (batıdan doğuya St. Hilarion, Bufavento ve Kantara) bazı endemikler de dahil olmak üzere, birçok yabani çiçeğe ev sahipliği yapar. Çok güzel manzaraya sahip olan Beşparmak Dağlarında yürüyüş yapmak, kuş gözlemlemek ve fotoğraf çekmek gibi çeşitli alternatifler mevcuttur. Herbarium'un bulunduğu ve en yeşil bölgelerden biri olan Alevkayası,görülmesi gereken yerlerden biridir.

Kuzey Kıbrıs'taki özel ilgi turizmi kapsamında düzenlenen aktiviteler şunlardır; Yürüyüş turları, Kuş Gözlem turları, Köy turizmi, İnanç turizmi, Sağlık turizmi, Macera turizmi, Golf sporu, Sualtı, Su Sporları, bisiklet turları ve kültür turları. Deniz Kaplumbağaları, Kuş türleri, Kibris endemikleri, Anit

Kuzey Kıbrıs bu turizm türüne oldukça elverişli olup dünyanın ve özellikle Hıristiyan aleminin büyük ilgisini çeken, yüksek tarihi değeri bulunan birçok kilise, manastir ve bazilikalara sahiptir. Bunlar arasında en önemlileri, Hıristiyanlık dininin yayılmasında büyük etkisi olan, St. Barnabas Manastırı ve mezarı, Apostolos Andreas Manastın, Soli St. Auxibius Bazilikası, Salamis St.Epiphanius Bazilikası ve St. Mamas Manastırıdır. İslami açıdan ise Osmanlı İdaresi döneminde yapılan birçok Camii ve özellikle Hz. Ömer Türbesi önemli inanç turizmi eserlerindendir.

Yükselen bir trend olarak yıl boyunca Kıbrıs kültürü ve doğasının etkisi ile farklı temalarda festivaller düzenlenmektedir. Özellikle yerel kültürün ön plana çıktığı festivallerde konuksever Kıbrıs Türk insanının yaratıcılığı ve geleneklerine bağlılığı karşısında etkileneceksiniz. Güzelyut Portakal, Tepebaşı ve Avtepe Medoş Lalesi (Tulipa Cypria), Mehmetçik Üzüm, Tatlısu Harup, Bellapais Müzik, Mağusa Kültür, Büyükkonuk Eko Gün, Lefke Hurma ve Ceviz, ağaçlar, Orkide türleri ve nadir bulunan türleri görme olanağı Yeşilırmak Çilek ve Girne Zeytin festivalleri yılın farklı zamanlarında sizlere hoş sürprizler hazırlar.

 

Mitoloji

Asırlar boyunca devam eden medeniyetlerin yanı sıra Kıbrıs Adası, mitolojilerde de tüm ihtişamı ile yer almaktadır. Kıbrıs denince ala gelen en görkemli mitolojik öğe ise tabii ki Afrodit'tir. Güzellik tanrıçası Afrodit'in vatanıdır Kıbrıs Adası. Onun güzelliğinden dolayı bu kadar güzel olduğu dilden dile yüzyıllar boyu söylencelere konu edilmiştir.

Afrodit'in Adonis'e olan melankolik sevdası, bugün Mehmetçik adını alan Galatya'ya adını veren Galatha ile efsanevi kral Pigmalion'un ölümsüz aşkı hep bu kendi küçük adı büyük Kıbrıs adası ile birlikte anılmaktadır.

Kem gözlere karşı koruyuculuğuna inanılan zeytinin efsanesini dinleyerek kötülüklere karşı zeytin dalları ile kutsanabilirsiniz.

Tüm görkemi ile Kuzey Kıbrıs'ı kuşatan Beşparmak efsanesi gözlerini nemlendirebilir, Apostolos Andreas Manastırı'nda, sizi saran mistik atmosfer eşliğinde dileklerinize mum yakabilirsiniz.

Bugünün modern dünyası içerisinde antik geçmişin izlerini yakalamak mümkündür. Bunun için tek yapmanız gereken, Afrodit'in Adonis'e olan büyük aşkının umutsuz gözyaşlarının meyveleri olan anemonların salındığı Kuzey Kıbrıs coğrafyasında küçük bir gezintiye çıkmaktır.

 

Kültür

Kıbrıs kültürünün ve özünün yaşayan temsilcileri olan, Lefkara işi, Lapta hesap işi, dantel işi, hasır sandalye örücülüğü, ipek koza işi, sele sepet örücülüğü, ahşap oyma ve seramikçilik halen yaşayan geleneksel el sanatlarıdır. Büyük Han'da ve Kuzey Kıbrıs'ın birçok noktasında bu el sanatlarını görebilir ve hediyelik eşya olarak tasarlanmış ürünleri satın alabilirsiniz.

Geçmişten bugünlere taşınan Şeftali Kebabını, şiş kebabın küp kebabını iştahla yerken, limonatası ile serinleyebilirsiniz. Dillirga müziği eşliğinde aşkların tasvirini izlerken, kendinize güzel bir ceviz macunu ziyafeti çekersiniz. Ardından da geleneksel kahvesini içip, falınıza baktırabilirsiniz.

 

 

*Turizm Tanıtma ve Pazarlama Dairesi’nden alınmıştır.