Ana içeriğe atla

 

Adı-Soyadı

: Doç. Dr. EMETE GÖZÜGÜZELLİ

Birim

:Kıbrıs Araştırma Merkezi

E-posta

: emete.gozuguzelli@asbu.edu.tr

Dahili

:3261

 

  • Amacı

Kıbrıs Araştırmaları Merkezi (ASBÜ-KAM), Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Kuzey Kıbrıs bünyesinde, Kıbrıs’ın kültürel, tarihi ve siyasi sorunları ile ilgili bilimsel araştırmaları teşvik etmek amacı ile 2017’de kurulmuştur. Araştırma alanları arkeolojiden antropolojiye, ekonomiden tarihe, dilbilimden folklora ve edebiyata uzanan geniş bir yelpazeye yayılmıştır.

Genel olarak Kıbrıs, özel olarak Kıbrıs Türk tarihi, arkeolojisi, coğrafyası, edebiyatı, sanatı, doğası, folkloru, hukuku, siyaset bilimi, ekonomisi, maliyesi, turizmi, sporu ile Kıbrıs’a ilişkin diğer konularda araştırma yapılmak ve yapılmasını teşvik etmek;

Yurt içi ya da yurt dışındaki benzeri kurumlarla gerek işbirliği gerekse ortak çalışmalar yapmak;

Kıbrıs araştırmaları için özel arşiv, kütüphane ve bilgi merkezi oluşturmak.

Çeşitli zamanlarda değişik konularda gerçekleştirilen panel ve sempozyumlara ev sahipliği yapmış olan merkez Kıbrıs Türk Edebiyat Tarihi (1571-2017) adlı projeyi gerçekleştirmiştir. Alanında ilk olan proje Türkiye Büyükelçiliği Katkıları ve Merkezimizin yürütücülüğünde gerçekleşmiştir. Projede 100’e yakın bilim insanı çalışmıştır. Proje Prof.Dr. Oğuz Karakartal ve İsmail Bozkurt tarafından yürütülmüştür.  Bunun yanında Kıbrıs Türk Edebiyatı ve tarihi alanında birçok yayın çalışması yapılmıştır.

Kıbrıs Araştırmaları Merkezi’nin 2017 yılından bu yana süreli yayını olan Kıbrıs Araştırmaları ve İncelemeleri Dergisi, içerik bakımından çok yönlülüğe sahip uluslararası ve hakemli bir dergidir. Türkçe ve İngilizce çalışmaların birlikte yayımlandığı Dergide, özgün eleştirel denemeler veya araştırma yazılarının yanı sıra, kitap tanıtım ve incelemeleri ile söyleşiler ve bibliyografya çalışmaları da yer almaktadır. Ayrıca zaman zaman Kıbrıs tarihi ile ilgili tarihi, siyasal, hukuksal ve kültürel belgelerden oluşan arşiv çalışmalarına da yer verilmektedir.