Ana içeriğe atla
soru işareti

ASBÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Nerede?
Lefkoşa'nın Haspolat Mevkii'nde, Ercan Havaalanı yolu üzerindedir.ASBÜ Kuzey Kıbrıs Yerleşkesine nasıl ulaşabilirim?

Havaalanından şehre gelen servisleri kullanabilirsiniz. Bunun için kalkış saatlerini beklemek gerekebilir. Taksi ile de ulaşım sağlanabilmektedir.Üniversitenizin tüm bölümlerinin denkliği var mıdır ?

ÖSYM Tercih kılavuzunda yer alan tüm bölümlerimizin YÖK ve YÖDAK denkliği bulunmaktadır.Tam burslu programlarınızdan birini kazandım, ne kadar ödeme yapacağım?

Kayıt öncesi kayıt ücreti olarak belirlenen eğitim yılı için geçerli ücret tutarı kadar ödeme yaparsınız.

( Kayıt ücreti ödemesi her yıl belirlenen miktara göre yapılacaktır.)Tam burslu eğitimi yurt ve temel ihtiyaçları karşılıyor mu ?

Burslu program eğitimi içerisinde yurt ve temel ihtiyaçlar yer almamaktadır. Yurt ve temel ihtiyaç giderleri öğrenciye aittir.Hukuk programında baraj var mıdır?

ÖSYM tarafından alınan karar uyarınca Hukuk 125.000 başarı sırası üzerinde  yerleştirme yapılmaktadır.Öğretmenlik programlarında baraj var mıdır ?

ÖSYM tarafından alınan karar uyarınca Öğretmenlik programlarında 300.000 başarı sırası üzerinde  yerleştirme yapılmaktadır.KYK yurtları Lefkoşa'da mevcut mudur ?

KYK yurtları Lefkoşa sınırları içerisinde mevcut değildir. KYK yurtları KKTC'de  Lefke, Güzelyurt ve Gazimağusa bölgelerinde bulunmaktadır. Güzelyurt bölgesindeki KYK yurtlarına yerleşme hakkı elde eden öğrencilerimiz mevcuttur.Okul eğitim ücretini kaç taksit ile ödeyebiliriz ?

Eğitim ücretini 2 taksit ile ödeme imkanı sunulmaktadır. Kayıt ücreti ve 1. taksit akademik yıl ve kayıt öncesi ödenmektedir.Kitap ücretleri eğitim ücretlerine dahil midir ?

Kitap ücretleri eğitim ücretlerine dahil değildir.  Kitap ücretleri öğrencilerimize aittir.Üniversitenizde yılda kaç etkinlik yapılmaktadır ?

Bir akademik yılda 50‘ ye aşkın etkinlik yapılmaktadır. Ayrıca 5’i aşkın Uluslararası etkinlik düzenlenmektedir.Şehir merkezinden üniversitenize ulaşım nasıl sağlanmaktadır ?

Üniversitemizin ücretsiz servisleri şehir merkezindeki duraklardan üniversitemize ulaşımınızı sağlamaktadır.


Üniversiteniz 2023-2024 yılında hangi bölümlere öğrenci alacaktır?

İlahiyat, Hukuk, Psikoloji, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, İngilizce Öğretmenliği, Özel Eğitim Öğretmenliği, İktisat (İngilizce), Uluslararası Ticaret ve Lojistik (İngilizce), Uluslararası Girişimcilik (İngilizce).Burs kesintisi yapılıyor mu ?

4 yıl süre ile herhangi bir disiplin cezası alınmadığı taktirde burs kesintisi yapılmamaktadır.


Üniversitenizin öğretim dili nedir ?

Üniversitemizde eğitim dili Türkçe'dir. İngilizce Öğretmenliği Bölümü ise %30 İngilizce'dir.T.C vatandaşıyım, üniversitenize nasıl kayıt yaptırabilirim?

ÖSYM tarafından düzenlenen YKS veya DGS sınavına girmeli, tercihte bulunmalısınız. Kazandığınız taktirde kayıt yaptırabilirsiniz.KKTC vatandaşıyım, üniversitenize nasıl kayıt yaptırabilirim?

KKTC vatandaşı öğrenci adayları her yıl yapılan giriş ve burs sınavı veya Üniversite Senatosunca belirlenen şartlar neticesi ile başvuruları kabul edilmektedir. (2023-2024 akademik yılı lise diploma başarı derecesi ile burs alacaklardır.)Üniversitenizin düzenlediği sertifika programı var mıdır ?

Yıl içerisinde çeşitli konferans ve sertifika programları düzenlenmektedir.Kuzey Kıbrıs Yerleşkesi Programlarının 2024 yılı Eğitim Ücretleri ne kadardır? 

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi KKTC Akademik Biriminde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Lefkoşa kentinde, eğitim-öğretim yapılmaktadır.

2023-2024 ders yılı için, öğretim ücretleri; Hukuk Fakültesi için; 50.000 TL, Diğer tüm bölünler için 46,000-TL olarak belirlenmiştir.

5.000 TL T.C. ve KKTC öğrencilerinin Kayıt ücreti olarak belirlenmiş olup, her öğrencinin güz dönemi başında ödemesi gerekmektedir.  

Ayrıntılı bilgiyi Üniversitenin web sitesinden edininiz. (ÖSYM Kılavuzu-Bakınızlar.)Kuzey Kıbrıs Yerleşkesi Programlarının Ek Burs imkanları nelerdir? 

Ek Burslar ve Oranları:

 1. Şehit eşi ve şehit çocuğu bursu: ÖSYM ile yerleşmek koşulu ile normal öğrenim süresince %100 Burs verilmektedir.
 2. Gazi Eşi ve gazi çocuğu bursu: ÖSYM ile yerleşmek koşulu ile normal öğrenim süresi boyunca %50 indirim bursu verilmektedir.
 3. Engelli Bursu: ÖSYM ile yerleşmek koşulu ile normal öğrenim  süresi boyunca  %40 ve üzeri engellilere %100 Burs verilmektedir.
 4. Kardeş Bursu: ÖSYM ile yerleşmek koşulu ile normal öğrenim  süresi boyunca  kardeşlerden 2. sine %25 Burs verilmektedir.
 5. Tercih bursları : ÖSYM %50 indirimli ve Ücretli kontenjanlar için
  1. tercih ile yerleşene ilk 4 yıl süre ile ek %25 tercih bursu,
  2. tercih ile yerleşene ek %20
  3. tercih ile yerleşene ek %15 tercih bursu indirimi disiplin cezası alınmadığı sürece normal öğrenim süresince verilmektedir.

ÖSYM bursu lisans programında başladıkları yıldan itibaren ilk 4 yıllık süre içerisinde devam etmektedir. ÖSYM bursuna ek olarak, sadece en yüksek oranlı tek bir ek burs imkânı verilmektedir. 

ÖSYM bursuna ek olarak, sadece en yüksek oranlı tek bir ek burs imkânı verilmektedir.Kuzey Kıbrıs Yerleşkesi Programlarına ait KLAVUZ EK KOŞULLARI nelerdir? 

Program Koşullarımız: YKS kılavuzunda yer alan, Üniversitemiz Kuzey Kıbrıs Yerleşkesine bağlı tüm programlarda var olan ek koşullarımız aşağıda yer almaktadır:

BKZ 21. Koşul : Zorunlu hazırlık sınıfı dahil (İsteğe bağlı hazırlık sınıfları hariç) olmak üzere verilecek olan burslarda, Burslu: öğrenim ücretinin tamamını; %50 İndirimli: öğrenim ücretinin yarısını ve %25 İndirimli: öğrenim ücretinin dörtte birini kapsamakta olup, öğrenciler öğrenim ücretinin geri kalan kısmını ödeyeceklerdir. Burslu/İndirimli programlarda burslar/indirimler, hazırlık sınıfında bir yıl ve programın normal öğretim süresi kadar (öğrenimine ve derslere devam etmesi şartıyla) devam ederek bu sürenin sonuna kadar kesilmez. Burslu/İndirimli programlarda burslar/indirimler karşılıksız olup öğrencinin öğrenimine devam etmeyerek programdan ayrılması durumunda ayrılan öğrencilerden bursluluk/indirim oranına göre ayrıca öğrenim ücreti istenemez. İlgili yükseköğretim kurumu tarafından bu süreden daha fazla burslu/indirimli öğrenim görme imkanı verilebilir. Yükseköğretim kurumları, kendi öğrencisi veya başka üniversitenin öğrencisi olup ayrılanların veya ilişiği kesilen/ilişiğini kesenler ile bir yükseköğretim programından mezun olanların, YKS sonuçlarına göre burslu veya indirimli programlara yerleşmeleri halinde yükseköğretim kurumunun kendi mevzuatı doğrultusunda sadece ücretli veya diğer indirimli statülerde kayıt yapabilmesine izin verebilir; Üniversite, bu durumda olanların sadece ücretli veya diğer indirimli programlara kayıtlarını yapma hakkını saklı tutar.

 • BKZ 64: Bazı vakıf yükseköğretim kurumları, kendi öğrencisi veya başka üniversitenin öğrencisi olup ayrılanların veya ilişiği kesilen/ilişiğini kesenler ile bir yükseköğretim programından mezun olanların YKS sonuçlarına göre burslu veya indirimli programlara yerleşmeleri halinde yükseköğretim kurumunun kendi mevzuatı doğrultusunda sadece ücretli veya diğer indirimli statülerde kayıt yapabilmesine izin verebilir; Üniversite, bu durumda olanların sadece ücretli veya diğer indirimli programlara kayıtlarını yapma hakkını saklı tutar. Bu durumda olanların tercihlerini yapmadan önce ilgili üniversiteden ayrıntılı bilgi almaları gerekmektedir. Adayların tercihlerini yapmadan önce üniversitelerin internet sayfasındaki bilgileri dikkatlice inceleyerek tercihlerini yapmaları gerekmektedir.


Kaç adet öğrenci kulübünüz mevcuttur?

14 tane öğrenci kulübümüz mevcuttur. Bunlar;

- Arap Dili Kulübü

- Uni GFB Kulübü

- Ulstraslan Kulübü

- Genç Liderler Kulübü

- Hukuk Kulübü

- İlahiyat Kulübü

- İlim, Hikmet ve Değerler Kulübü

- İngilizce Kulübü

- Beşiktaş Çarşı Kulübü

- Müzik Kulübü

- Özel Eğitim Kulübü

- Psikoloji Kulübü

- RPD Kulübü

- Düşünce Akademisi Kulübü

- Arge Kulübü

- Tiyatro Kulübü

- Türkçe Kulübü