Ana içeriğe atla

REKTÖRÜN MESAJI

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi (ASBÜ), sosyal bilimler alanında bir ihtisas üniversitesi olarak 2013 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’da kurulmuştur. Alanında Türkiye’nin ilk ve tek üniversitesi olan ASBÜ, sosyal bilimlerin farklı disiplinlerine ait fakülte, enstitü ve araştırma merkezleriyle, güçlü ve deneyimli öğretim kadrosuyla dünya standartlarında eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.

İdari, siyasi, sosyal, ticari ve endüstriyel konularda özgün ve objektif bilgi üretmeyi, ürettiği bilgiyi kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının hizmetine sunmayı, Türkiye’nin sosyal bilimler alanına özgün bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen ASBÜ, 2020 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde açtığı yerleşkesiyle sahip olduğu bilgi ve tecrübeyi burada da öğrencilerinin hizmetine sunmaya başlamıştır.
ASBÜ KKTC’nin temel hedefi, dünyada üretilen bilgiyi küçük katkılarla transfer etme yerine bu bilgiden de yararlanarak yerel düzeyde objektif ve özgün bilgiler üreterek toplumumuzda yaşanan farklı alanlardaki sorunlara yenilikçi çözümler üretmek; bunu sağlayacak donanımlı ve yetkin uzmanlar yetiştirmektir.

İnterdisipliner bir yaklaşımla, araştırma ve incelemeye dayalı, güncel konulara ağırlık veren ASBÜ KKTC, toplumun milli ve manevi değerlerine saygılı, toplumsal çevreye de duyarlı bir anlayışla faaliyetlerini sürdürmekte olan bir devlet üniversitesidir. Tamamen akademik kaygılarla hareket eden ve Kuzey Kıbrıs’ın en yüksek bursluluk oranına sahip olan ASBÜ KKTC, alanında tecrübeli Türk ve yabancı öğretim kadrosuyla, Ankara merkez yerleşkesinin güçlü idari ve akademik desteğiyle Kuzey Kıbrıs yükseköğretimine katkı ve kalite sunmayı hedeflemektedir.

Ercan Havaalanı ile Lefkoşa arasında geniş ve ferah bir ortamda yer alan kampüsümüz, çok sayıda öğrenci topluluğu, nezih kütüphanesi, kantini, saat başı Lefkoşa’ya ulaşım sağlayan ücretsiz servisleri, sosyal ve kültürel etkinlikleri, sık sık gerçekleştirdiği konferans, panel, sempozyum vb. akademik faaliyetleriyle öğrencilerin keyifli zaman geçirecekleri bir ortama sahiptir.

 

Prof. Dr. Enver ARPA
ASBÜ KKTC Rektörü