Ana içeriğe atla
Prof. Dr. Enver ARPA

Prof. Dr. Enver ARPA

Prof. Dr. Enver ARPA, lisans eğitimini Ankara Üniversitesinde (1988), yüksek lisans eğitimini Ürdün Üniversitesinde (1994) doktora eğitimini ise Ankara Üniversitesinde (2001) tamamladı. Akademik hayatından önce yurt içinde ve yurt dışında çeşitli idari görevlerde bulundu. 2017 yılında Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesine öğretim üyesi olarak atandı. Aynı yıl Üniversitede faaliyete geçen Doğu ve Afrika Araştırmaları Enstitüsü kurucu müdürü olarak görev alan ARPA, 2021 yılında Üniversitedeki bölgesel çalışmaların tek elden koordine edilmesi amacıyla kurulan Bölge Çalışmaları Enstitüsünün de kurucu müdürlüğünü üstlendi. 2020 yılında ise Kuzey Kıbrıs’ta kurulan ASBÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsünün rektörlüğüne atandı ve halen bu görevlerini sürdürmektedir.

Yurt dışı görevleri süresince edindiği tecrübe ve izlenimleri yazarak okuyucuya aktardı. “Afrika Satrancında Sudan” “Afrika Seyahatnamesi”, “Hayata Dair-Sanal Dünya Yorumları” gibi kitaplarının yanı sıra İslam Dünyası ve Afrika kıtasıyla ilgili çeşitli akademik çalışmaları bulunmaktadır. İslam dünyasında yaşanmakta olan şiddet olaylarıyla ilgili araştırmalarını halen sürdürmektedir.

TİKA’daki Daire Başkanlığı görevi sırasında Ortadoğu ve Afrika ülkelerine yönelik, tarım ve hayvancılık, mesleki ve teknik eğitim, sağlık sektörünün iyileştirilmesi, içme suyu ve sanitasyonu, ortak kültürel mirasın ihyası vb. alanlarda çok sayıda kalkınma projesi yönetti. Dış yardım, kalkınma yardımı, insani yardım, sağlık sektörünün geliştirilmesi, yardımlarda öncelik ve yardımın etkinliği gibi farklı konularda hazırladığı makale, tebliğ ve raporları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra düşünce ekolleri, dini-siyasi hareketler, direniş hareketleri vb. konularda ulusal ve uluslararası dergilerde ve kitaplarda yayınlanmış çalışmaları bulunmaktadır.