Ana içeriğe atla

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar öncülüğünde 5+BM ön hazırlık toplantısı gerçekleşti.


Cumhurbaşkanlığında gerçekleşen toplantıda, Kıbrıs Türk tarafının egemen eşitlik temelinde eşit uluslararası statüsüne dayalı uzlaşı ve iş birliği vizyonu değerlendirilerek akademisyenlerin bu süreçte yapabilecekleri katkılar ve güncel gelişmeler ele alındı.


Toplantıya, Cumhurbaşkanlığı Müzakere Heyetinin yanı sıra üniversitemiz öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Emete Gözügüzelli katıldı.

 

Peki, 5+BM Nedir?


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Kıbrıs’ta iki taraflı federal yapıya dayanan çözüm önerisinin çöktüğünü; tek çözümün iki ayrı devlet olduğunu hemen her konuşmasında ısrarla vurguladı.


Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçen yıl Eylül ayı başında, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterine tarafların ve garantör ülkelerin katılacağı ve hangi konuların müzakere edileceğinin belirleneceği gayrı resmi bir toplantı (5+BM) önerisinde bulundu.


5+BM: KKTC + GKRY + Türkiye + Yunanistan + İngiltere – Birleşmiş Milletler


Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, öneriyi olumlu buldu ve taraflara çağrı yaptı.
Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 5+BM gayrı resmi görüşmesine ön hazırlık toplantıları çerçevesinde, dün bir grup akademisyenle bir araya geldi.

 

"

Tarih
11/03/2021, Perşembe , 10:00:00