Ana içeriğe atla
Submitted by fatih.biyikli on 5 November 2020

 

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Akademik Birimi, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi, Türkçe Öğretmenliği ve Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümlerinde yer alan Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında KKTC Engelliler Dayanışma Derneği işbirliği ile görme engelli vatandaşlarımız için "Sesli Kitap" projesi başlatıldı.

Yrd. Doç. Dr. Zeki Akçam ve Öğr. Gör. Selime Güntaş başkanlığında yürütülecek olan projede yeni yayımlanmış roman ve seslendirilmemiş hikâyeler seslendirilerek ses kayıtları derneğe teslim edilecektir. 
Hem çocuklar hem gençler hem de yetişkin gruplarına yönelik roman ve hikayeler seslendirilecektir. 
Projede yaklaşık 40 öğrenci görev yapacaktır. 
Dernek Başkanı Ömer Suay derneğin arşivinde olan sesli kitap kayıtları hakkında bilgi aktarmış ve kaydı bulunmayan kitapların seslendirilmesine dikkat edileceğini belirtmiştir. 

Ömer Suay, Proje sonunda kitapların Türkiye'deki derneklerle de paylaşılacağını belirtmiştir.   KKTC'de ikamet eden öğrenciler dernek merkezinde bulunan Engelsiz Stüdyo'da kayıtlarını yapacaktır. İlk kayıtlar 27.10.2020 tarihinde gerçekleştirildi. Ocak ayı sonuna kadar proje devam edecektir.

Bu bağlamda 50'ye yakın kitap ile hikâyenin seslendirilmesi planlanmaktadır. Akçam ve Güntaş, salgın sonrası farklı etkinliklerle derneğe yardımlarının devam edeceğini ifade ederek, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi'nin Kıbrıs Türk toplumuna katkılarının artarak devam edeceğini belirtmişlerdir. 
 

Tarih
04/11/2020, Çarşamba , 10:00:00